کتاب – دوست باهوش من

کتاب “دوست باهوش من” داستان زندگی دو دختر باهوش النا و لی‌لا در ایتالیای دهه ۵۰ میلادی است از کودکی تا نوجوانی‌ که داستان زندگی نویسنده کتاب است. اسم نویسنده کتاب اسم واقعی نویسنده نیست و هویت نویسنده هنوز بعد از چند سال ناشناس است.

داستان را از زبان النا می‌خوانیم و از جایی شروع می‌شود که لی‌لا سال‌ها بعد، وقتی هر دو زنان بالغیند، ناپدید شده و النا شروع به گفتن داستان دوستی‌شان می‌کند که دهه‌ها ادامه داشته است با بالا و پایین‌های زیاد.

کتاب زندگی در محله‌های فقیر ایتالیا بعد از جنگ جهانی دوم را توصیف می‌کند. در یکی از صحنه‌های کتاب لینا به یاد می‌آورد که مردن در آن روزها چقدر آسان بوده: جنگ، سل، کزاز. این که چطور این کودکان با مرگ بزرگ شدن. ولی با وجود این پر از زندگی هستند‌‌‌. پر از طغیان.

کتاب لحن خنثای خود را در همه جا حفظ می‌کند که در کتاب دوم بیشتر می‌فهمیم چرا. النا برای مقابله کردن با سختی‌های زندگی یاد می‌گیرد منطقی فکر کند و با منطق به جنگ مشکلات ریز و درشت زندگی در یک محیط سخت برود.

محیط زندگی لی‌لا و النا پر از خشونت است: خشونت والدین به کودکان، خشونت مردان خانواده یعنی پدران و برادران به زنان و دختران خانواده، خشونت بین زنان همسایه، خشونت بین مردان محله. پر از فقر. پر از نفرت. روایت لینا از آن سال‌ها زندگی روزمره که زیر این لایه‌های خشونت و درد جاری است را نشانمان می‌دهد: امید برای تغییر‌.

لی‌لا و النا هر دو بسیار باهوشند و در رقابتی دائمی‌. در کودکی وقتی هر دو به مدرسه می‌روند این رقابت ساده‌تر است: چه کسی بهترین در کلاس است؟ اما با بزرگ‌تر شدن و راه‌های متفاوتی که زندگی پیش رویشان می‌گذارد این رقابت پیچیده‌تر می‌شود. رقابتی آمیخته با دوستی. از آن نوع که به دوستت کمک می‌کنی تا به خواسته‌اش برسد و وقتی می‌رسد یک جایی آن گوشه‌های وجودت نشانه‌های حسادت را می‌بینی. هم خوشحالی برای دوست و هم خوشحال نیستی. کلاف سردرگمی از احساسات.

پ.ن. من کتاب را با انگلیسی خواندم و از کیفیت ترجمه فارسی اطلاعی ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *