نشانه‌های خاموش اضطراب در بچه‌ها

(منبع: از نیویورک‌تایمز)

در این مقاله نشانه‌های خاموش اضطراب در کودکان و راه‌های درمان آن را مرور می‌کنیم.

فردای روزی که مدرسه دخترم به خاطر شیوع کرونا و شروع فاصله‌گیری اجتماعی تعطیل شد، دهانش آفت زد.

چند روز بعدتر، دو آفت دیگر. وقتی یک هفته بعد از شروع قرنطینه، آفت چهارم را زد به دکترش زنگ زدم.

به‌ خاطر این‌که دختر هشت ساله‌ام تب یا نشانه‌های دیگری از بیماری نداشت، دکتر تشخیص داد که استرس دارد.

دکتر اسکات گولدشتاین، پزشک اطفال می‌گوید: شاید بچه‌ها در مورد کوید-۱۹ ندانند، و ممکن است به‌ طور کامل متوجه تاثیر آن بر سلامت یا اقتصاد نشوند. ولی بچه‌ها متوجه اضطراب و نگرانی والدین خود می‌شوند، و به احساسات والدین خود عکس‌العمل نشان می‌دهند.

بچه‌ها به جای آن‌که بتوانند در مورد احساساتی که دارند توضیح دهند، اثرات فیزیکی‌ احساسات‌شان را تجریه می‌کنند، به همین دلیل در دوران شیوع بیماری کوید-۱۹، تماس‌های تلفنی والدین به پزشکان اطفال زیادتر شده است.

دکتر گلدشتاین می‌گوید: “کودکان نوپا و بچه‌های دبستانی مانند بچه‌های بزرگ‌تر قادر به بیان احساسات خود نیستند. آن‌ها بیش‌تر احساسات خود را به شکل فیزیکی نمایش می‌دهند.”

دکتر گلدشتاین می‌گوید، در مواقع اضطراب و نگرانی، در بدن افراد مواد شیمیایی‌ای تولید می‌شود که اثری مشابه دارو دارد. در کودکانی که از نظر عاطفی تحت فشار هستند این مواد شیمیایی باعث دل آشوبه می‌شود.

دکتر گلدشتاین می‌گوید: “و برای آن‌ها، این دردناک است -آن‌ها توهم نمی‌کنند (واقعا درد دارند). اما هیچ مشکل جسمی‌ای ندارند.”

انزواطلبی یا گوشه‌گیری

دکتر کریستینا جانز، پزشک اورژانس اطفال و مشاور ارشد پزشکان اطفال در آناپولیس مریلند، می‌گوید: در حالی‌ که بدخلقی و بدعنقی نشانه‌های واضح استرس هستند، انزواطلبی و گوشه‌گیری نیز جز علایم متداول استرس می‌باشد.

دکتر جانز می‌گوید: فقدان عاطفه و احساس، اغلب یک تغییر رفتاری در کودکان مضطرب است. دکتر جانز می‌گوید: “در حالی که مکانیزم‌های بیولوژی کاملا مشخص نیستند، استرس و اضطراب می‌تواند باعث تغییرات هورمونی و شیمایی بدن شود که در نهایت منجر به علائمی فیزیکی می‌شود.”

حتی وقتی کودک‌تان گوشه‌گیر می‌شود، شما باید همچنان به آن‌ها اطمینان دهید که امنیت دارند. داشتن یک روتین آشنا و همچنین ورزش‌های بدنی کمک می‌کنند.

اختلال خواب

نه، این بار اختلال خواب جزیی از تغییرات معمول خواب بچه‌ها نیست.

دکتر فلورنسیا سگورا، پزشک اطفال کلینیک اینشتین در وین، می‌گوید: “مشکلات خواب مانند به سختی به‌ خواب رفتن یا بیدار شدن در نیمه‌های شب می‌تواند نشانه‌های استرس باشد.” برای تغییر آن ممکن است لازم باشد بیش تر از همیشه با فعالیت‌های قبل از ساعت خواب، به فرزندان خود اطمینان خاطر دهید. در این صورت شاید روتین خوابیدن فرزند شما ساعت‌ها طول بکشد.

اگر این اتفاق روزانه تکرار می‌شود بدون هیج نشانه مرتبط دیگری -و اگر معاینه پزشکی کودک مشکلی ندارد- به احتمال زیادی نشانه استرس و اضطراب است.

وی پیشنهاد می‌کند که فرزندتان را با فعالیت‌های سازنده مشغول کنید، زیرا بچه‌های بی‌حوصله و ناامید به احتمال زیاد به روی استرس خود تمرکز می‌کنند، مخصوصا عصرها. حتی سرگرمی‌ای به سادگی بازی با چند فنجان‌ و قاشق‌ در وان حمام قبل از خواب، سرگرم‌کننده خواهد بود.

دل درد

دکتر سیلویا اوشو-آنساه، پزشک متخصص اورژانس کودکان در بیمارستان کودکان پیتسبورگ، می‌گوید: این یک علامت شایع استرس در کودکان خردسال است. معده و روده دارای سیستم عصبی خاصی به نام سیستم عصبی روده هستند.

دکتر سیلویا اوشو-آنساه می‌گوید: “این عصب‌ها به همان هورمون‌های استرس و انتقال‌دهنده‌های عصبی که فعالیت‌های مغز ما انجام می‌دهد، پاسخ می‌دهند.”

همچنین استرس و خستگی آستانه درد را کاهش می دهد. بنابراین، در حالی که یک کودک خوشحال که خوب استراحت کرده متوجه دستگاه گوارش نباشد، یک کودک مضطرب و خسته ممکن است به درد شکم و عملکرد سیستم اعصاب حساس باشد.

دکتر اوشو-آنساه گفت: “روده درد را به ستون فقرات گزارش می‌دهد،و هنگامی که کودک مضطرب است سیگنال‌های درد را به مغز منتقل می‌کند.”

یک مطالعه بزرگ بر روی کودکان ۴ ساله و بزرگ‌تر انجام شده است، نشان داد  که ۹۰درصد کودکان با درد معده هیچ بیماری قابل تشخیصی ندارند. این کودکان به طور طبیعی رشد می‌کنند، اشتهایی نرمال دارند، قادر به خوابیدن در تمام طول شب هستند و به نظر می‌رسد به‌ جز دل درد، سالم هستند.

نشانه‌هایی که معمولا از بیماری است و نه اضطراب: حالت تهوع و بالا آوردن، اسهال، تب، لرز، دل‌درد شدید یا کم شدن وزن.

دکتر اووسو-آنساه پیشنهاد می‌کند که علاوه بر کاهش موقعیت‌هایی که به کودک اضطراب می‌دهد، رژیمی که به کار روده کمک می‌کند، اضافه کردن فایبر به رژیم غذایی که از یبوست جلوگیری می‌کند، نیز می‌تواند درد شکم را که در مواقع استرس‌زا زیادتر شده کم کند.

آفت

دکتر دنیز دانیلز، متخصص رشد کودک، می‌گوید: علت اصلی آفت زدن مشخص نیست، ولی به استرس و اضطراب مرتبط است، استرس می‌تواند مشکل رو بزرگ‌تر کند.

نتایج تحقیقی که بین دانشجویان انجام شد نشاد داد که در دوران امتحانات آن‌ها بیش‌تر آفت می‌زنند.

دانیلز می‌گوید: اگر آفت با تب یا نشانه‌های بیماری دیگری نباشد، معمولا پس از مدتی خودش خوب می‌شود. ولی والدین می‌توانند از این راه به حالت روحی کودک خویش پی ببرد.

وی می‌گوید: بچه‌های کوچک‌تر ممکن است دچار مشکلاتی مانند مکیدن انگشت،، یا مشکلات خوابیدن یا خوردن نیز نشان بدهند. اگر شما چنین مشکلاتی را دیدید، سعی کنید به کودک‌تان بیش‌تر کمک کنید تا احساس امنیت و آرامش بکند.

وی می‌گوید: این بیماری همه‌گیر ممکن است تاثیرات بسزایی در سلامت کودکان بگذارد. تجربه‌های قبلی به ما آموخته است که بزرگسالان مهربانی که در زندگی کودکان هستند می‌توانند با امنیت دادن، همدلی کردن، قابل پیش‌بینی بودن، مطلع بودن، اطمینان‌خاطر دادن و راهنمایی‌های دوستانه اثر بزرگی داشته باشند .

تغییر در عادات دستشویی رفتن

دکتر ابیگل اشنیگیر، رئیس بخش علوم رفتاری در بیمارستان کودکان UPMC پیتسبورگ، می‌گوید: استرس می‌تواند به روش‌های مختلفی در کودکان خردسال بروز کند، برای برخی از کودکان استرس باعث تکرر ادرار یا خیس کردن خودشان بشود.

ممکن است کودکان در حال حاضر نیاز به توجه بیشتری داشته باشند، ممکن است ترس از توالت داشته باشند یا ممکن است در هنگام اضطراب بیش‌تر با بدن‌شان هماهنگ باشند -باعث شود آن‌ها احساس کنند که باید بیش‌تر از توالت استفاده کنند.

دکتر اشنیگیر می‌گوید: هیچ راه آسانی برای این‌که بدانید آیا فرزند شما مضطرب است یا یک‌ بیماری جسمی دارد وجود ندارد. اما اگر آن‌ها مثل همیشه غذا می‌خورند و تب ندارند، به احتمال زیاد مضطرب هستند.

با این حال، اگر فکر می‌کنید اضطراب یا نگرانی باعث درد جسمی یا بدتر شدن آن شده است، ابتدا مشکل جسمی را پیدا کنید و با فرزند خود در مورد این‌که چطور حال‌شان به‌تر شود، صحبت کنید.

دکتر اشنیگیر می‌گوید: “این می‌تواند شما را کمک کند که بدانید کی لازم است با دکتر کودک مشورت کنید. شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید که احساسات خود را تشخیص دهند. از آن‌ها بپرسید: “آیا هنوز نگران هستند یا از چیزی می‌ترسند؟”.”

پادرد

دکتر جی لوونهایم، پزشک متخصص اطفال در نیوجرسی آمریکا، می‌گوید: این بیماری که اغلب به‌ عنوان درد عملکردی نامیده می‌شود، به این علت رخ می‌دهد که بدن مانند یک ماشین پیچیده است و توسط عصب‌های زیادی هدایت می‌شود -و استرس برخی از این عصب‌ها و مسیرشان را تحریک می‌کند و به شکل دردی جسمی واقعی ظاهر می‌شود.

اگر فرزند شما از درد استخوان یا ماهیچه شکایت می‌کند، دقت کنید که آیا آن‌ها ورزش و بازی می‌کنند. اگر این‌طور است، این درد به خاطر استرس است و نه مشکل فیزیکی. درد را نادیده نگیرید، بلکه تلاش کنید که از تقویت مثبت استفاده کنید و به فرزندتان یادآوری کنید که می تواند با این درد مبارزه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *