من نمی‌خوام یه مامان باحال باشم

Golden Cosmos

(از نیویورک‌تایمز)

سر شام به نوبت هر کس قسمت مورد علاقه‌اش از روز را تعریف می‌کند، دخترهایم هر دو می‌گویند که بهترین قسمت روز «فتح پرچم با بابا» بوده. بیشتر وجودم خوشحال است که بچه‌ها یک رسم جدید دارند که بهش علاقه دارند، که انرژی‌شان را خالی می‌کند و شاید باعث شود شب سر ساعت معقولی بخوابند.

ولی قسمت کوچکی هم در من یک احساس تلخی دارد. به خاطر اینکه ویروس کرونا یک نکته را روشن‌تر کرده: من آدم باحال خانواده نیستم. من آن کسی نیستم که هر از گاهی برای صبحانه چیپس ذرت بیاورد (شوهرم می‌گوید «ذرت سبزیجاته دیگه»). من کسی نیستم که پازل ۴۰۰ تیکه‌ای درست کند، یا جنگ متکا راه بیندازد. من آن کسی هستم که غذا می‌پزد، حواسش هست که شلوارها کوچک نشده باشند، زخم‌های بعد از جنگ پتو را بوس می‌کند. می‌فهمم که اصلا الان این مساله مهمی نیست ولی به هر حال ناراحتم می‌کند.

دکتر بریجید شولت، مدیر آزمایشگاه زندگی در بنیاد آمریکای جدید، می گوید، در زوج‌های غیر همجنس، طرف «باحال» لزوما همیشه زن یا همیشه مرد نیست. یک مقدار از «باحال» به نظر رسیدن، بستگی به علائق بچه‌های شما دارد، و اینکه چقدر شبیه علائق شما باشد. تعداد زیادی از مادرها با بچه‌ها قصرهای مقوایی می‌سازند و توپ به هم پرت می‌کنند. و این روزها به طور میانگین پدرها بیشتر در مراقبت روزانه بچه‌ها درگیر هستند. مثلا باید بگویم که شوهر خودم تمام کارهای درسی بچه‌ها را که این روزها آنلاین است زیر نظر دارد.

با این حال، وقتی به جزییات آمار زمانی که هر پدر مادر برای هر فعالیت می‌‌گذارد، نگاه کنید، چیزی که متوجه می‌شوید این است که همچنان زمان‌بندی کارهای احساسی و سازماندهی که معمولا وقت‌گیر‌تر هم هستند، به جنسیت ربط دارند و بیشتر اوقات این کارها به گردن مادران می‌افتند. تحقیقات زیادی در مورد زوج‌های غیرهمجنس دو دهه اخیر منتشر شده است (۱و ۲و ۳) که نشان می‌دهد پدرها به نسبت مادرها احتمال بیشتری دارد با بچه‌ها «تفریح» کنند، یا وقتی والد دیگر حضور دارد وقتشان را با بچه‌ها بگذارند. مادرها به احتمال زیاد مشغول کارهای روزمره زندگی مثل عوض کردن پوشک، غذا پختن و لباس خریدن هستند و طبق مطالعات، زمان بیشتری را تنها با بچه‌ها می‌گذرانند.

لی روپانر که استاد جامعه‌شناسی و مدیر آزمایشگاه سیاست‌گذاری در دانشگاه ملبورن اسنت می‌گوید کار سنگین احساسی و سازمانی و مدیریتی که مادرها در روزهای عادی انجام می‌دهند، مخصوصا این روزها بیشتر از همیشه سخت شده است. در موقعیت‌هایی که هم پدر و هم مادر از خانه کار می‌کنند «چه کسی سر میز آشپزخانه کار می‌کند و چه کسی در اتاق کار دربسته کار می‌کند؟» اگر مادرها هم زندگی خانواده و هم کارشان را با هم رسیدگی می‌کنند، خیلی جایی برای «تفریح» و «باحال» بودن نمی‌ماند.

پس تکلیف مادرها چیست؟ این سوالی بود که من از دکتر جیکوب تاوری که روانشناس نوجوانان و بزرگسالان در پالوآلتو، کالیفرنیاست پرسیدم.  آیا اینکه شوهر من همیشه طرف «باحال» است اثری روی رابطه من با بچه‌هایم دارد؟ دکتر تاوری در ای.میل جوابش به من این بود: «من فکر نمی‌کنم تک تک پدر و مادرها لازم است با هیجان با بچه‌هایشان اسکیت کنند یا در تولد بچه‌هایشان کولاک کنند. اگر حداقل یکی از پدر یا مادر اهل بازی و شادی باشد برای بچه‌ها خیلی مفید است.»

دکتر سینیاد اسمیت که مشاور خانواده و ازدواج است، می گوید، «اگر شما با همسرتان سر تقسیم وظایف اختلاف دارید همین طور پیش خودتان حرص نخورید». او توصیه می‌کند هر روز ۲۰ دقیقه را کنار بگذارید، دور از بچه‌ها، و با همسرتان ارتباط برقرار کنید و غر بزنید. در این زمان در مورد این عدم تعادل‌ها هم حرف بزنید. اسمیت همچنین توصیه می‌کند که ما باید حتما یادمان باشد که از همسرانمان تعریف کنیم و تشکر کنیم چون الان زمانی‌ست که همه ما تحت فشار هستیم. «اگر هر از گاهی به دنبال چیزهای خوب و نکات مثبت خود و همسرمان  نباشیم، آن‌ها را نخواهیم دید.»

من دارم سعی می‌کنم در این زمینه با خودم مهربان‌تر باشم. آن‌طور که جانسی دان نویسنده کتاب «چطور از شوهرتان بعد از بچه‌ها متنفر نباشید» به من توصیه کرد، باید یک «تفریح» از یک توع دیگر با بچه‌ها جور کنم، تفریحی که لزومی ندارد  بپر بپر و فوتبال و ورق‌بازی باشد. راستش این است که من اصلا دوست هم ندارم فتح پرچم بازی کنم. من فقط دلم می‌‌خواهد بازی کنم چون می‌خواهم الان که زمانی است که مقدار زیادی از هیجان زندگی معمولشان کنسل شده، شادشان کنم. می‌توانم همچنان برایشان کیک بپزم، برایشان کتاب بخوانم، یا ساعت‌ها با آن‌ها برچسب‌بازی کنم.

بدترین کاری که به عنوان یک پدر و مادر می‌توانید بکنید این است که  بخواهید به زور «باحال» باشید وقتی واقعا چیزی برایتان «باحال» نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *