آیا پیش‌دیابت درمان‌پذیر است؟

منبع سازمان کنترل بیماری‌های آمریکا

پیش‌دیابت چیست؟

“پیش‌دیابت” یک مشکل سلامتی جدی است که در آن میزان قند خون از حد معمول بالاتر است، اما هنوز به اندازه‌ای بالا نیست که برای شخص تشخیص بیماری دیابت نوع دوم داده شود. در آمریکا بیشتر از ۸۰ درصد کسانی که پیش‌دیابت دارند از این موضوع بی‌خبرند. پیش‌دیابت احتمال ابتلای به دیابت نوع دوم، بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

خبر خوب این است که اگر “پیش‌دیابت” دارید با تغییراتی در مدل زندگی می‌توانید از ابتلا به دیابت نوع دوم و باقی مشکلات سلامتی پیشگیری کنید یا آن‌ها را به تاخیر بندازید.

پیش‌دیابت چطور ایجاد می‌شود؟

انسولین هورمونی است که لوزالمعده ترشح می‌کند و مانند یک کلید عمل می‌کند تا قند خون وارد سلول‌ها شود و به صورت انرژی استفاده شود. وقتی شما “پیش‌دیابت” دارید، سلول‌های بدن شما به صورت معمول به انسولین جواب نمی‌دهند. لوزالمعده شما تلاش می‌کند با تولید انسولین بیشتر سلول‌ها را وادار به جواب دادن کند. درنهایت لوزالمعده شما نمی‌تواند ادامه بدهد، و قند خون شما افزایش پیدا می‌کند و بدن شما آماده “پیش‌دیابت” و در نهایت “دیابت نوع دوم” می‌شود.

نشانه‌ها

شما ممکن است برای سال‌ها بدون هیچ نشانه واضحی “پیش‌دیابت” داشته باشید، به همین دلیل خیلی وقت‌ها “پیش‌دیابت” تا وقتی که مشکلات سلامتی جدی مثل “دیابت نوع دوم” ایجاد شود تشخیص داده نمی‌شود. برای همین خیلی مهم است که از دکترتان بخواهید تا قند خون شما را اندازه بگیرد به خصوص اگر شامل بعضی از موارد زیر می‌شوید:

۱. اضافه وزن دارید

۲. بالای ۴۵ سال هستید

۳. پدر، مادر، خواهر و یا برادر با دیابت نوع دوم دارید

۴. فعالیت فیزیکی کمتر از سه بار در هفته دارید.

۵.قند بارداری داشته‌اید یا کودکی با وزن بالای ۴.۵ کیلو در لحظه زایمان داشته‌اید.

۶. سندرم تخمدان کیست‌ساز دارید.

پیش‌گیری از دیابت نوع دوم

اگر شما پیش‌دیابت دارید، و اضافه وزن دارید کم کردن کمی وزن و اضافه کردن ورزش منظم می‌تواند شانس ابتلا به دیابت نوع دوم را کم کند. میزان وزنی که لازم دارید کنید حدود ۵ تا ۷ درصد وزن بدنتان است، برای مثال یک شخص صد کیلویی باید بین ۵ تا ۷ کیلو وزن کم کند. ورزش منظم یعنی دست‌کم ۱۵۰ دقیقه راه رفتن سریع یا ورزش مشابه در هفته. یعنی حدود ۳۰ دقیقه در روز برای ۵ روز در هفته. زمان جلوگیری از دیابت نوع دوم برای شما “همین الان” است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *