چطور والدین از استرس رها شوند؟

(منبع: از نیویورک‌تایمز)

همه ما مضطرب هستیم. در این مقاله راه‌هایی برای مقابله با اضطراب را مرور می‌کنیم.

تا اواخر هفته گذشته اضطراب و نگرانی خودم را درمورد ویروس کرونا کنترل می‌کردم، ولی ناگهان میزان اخبار و اطلاعاتی که بهم رسید، آن‌قدر بیش‌تر و سریع‌تر شد که مجال نفس کشیدن هم نداشتم. می‌خواستم به‌خاطر بچه‌هایم آرام و خونسرد بمانم، و بیش‌تر وقت‌ها موفق می‌شدم که خودم را آرام نشان بدهم. اما نمی‌دانم کدام قسمت زندگی‌شان تغییر خواهد کرد، و این باعث می‌شود که نتوانم جواب‌های درستی به سوال‌های آن‌ها بدهم.

تنها چیزی که باعث شد حالم به‌تر بشود دویدن بود. حتی وقتی در بحبوحه‌ء بیماری همه‌گیر نیستیم، دویدن یکی از معدود فعالیت‌هایی است که به‌ من آرامش می‌دهد، خوشحالم که امسال تصمیم گرفتم بیش‌تر بدوم و سرعت و استقامتم را بیش‌تر کنم. تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می‌کند، حتی در زمان‌های با استرس کم‌تر.

اما نمی‌توان در تمام ساعات بیداری دوید، برای همین از دو روان‌پزشک پرسیدم که در دوران کرونا، والدین چگونه می‌توانند اضطراب خود را کنترل کنند.

با‌ خودتان مهربان باشید.

دکتر پوجا لاکشمین، استادیار روانپزشکی دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی دانشگاه جورج واشنتگن می‌گوید: “الان در شرایطی نیستیم که بخواهیم کتاب راهنمای والدین خود را بخوانیم و درصدد این باشیم که مطابق اصول آن رفتار کنیم. زمانی که اطلاعات ما روزانه عوض می‌شوند، قوانین ثابت دور انداخته می‌شوند.” دکتر الکساندر سکز، روانپزشک در نیویورک می‌گوید: “شما ممکن است در تلاش باشید که از خانه کار کنید، خانه‌ای که به خاطر حضور دایمی فرزندان‌تان بهم ریخته است، تمام قوانین قبلی مربوط به تماشای تلویزیون‌ را می‌توان نادیده گرفت. به خودتان اجازه بدهید که گاهی راه‌های میان‌بر را انتخاب کنید تا همگی بتوانید این شرایط خاص را پشت سر بگذارید.”

همچین دکتر لاکشمین خیالم را بابت این‌که جواب قطعی تمام سوال‌های بچه‌هایم را نمی‌دانم، راحت کرد. “برای کودکان، روشی که اطلاعات را به آن‌ها می‌دهید و حسی که شما دارید، اهمیتش چه بسا بیش‌تر از جوابی است که به آن‌ها می‌گویید.”

شیوه‌های مقابله با استرس‌تان را قضاوت نکنید.

دکتر سکز می‌گوید: در حال حاضر، همه زیر فشار بالایی از استرس هستند، و این خیلی مهم است که شیوه‌های مقابله با استرس‌تان -یا شیوه‌های همسرتان را، اگر متاهل هستید- قضاوت نکنید. شاید شما میزان زیادی لوبیا خریدید، یا همسرتان سعی می‌کند با بی‌خیالی به مشکلات فکر نکند ولی آخرین کاری که افراد باید انجام دهند دیوانه پنداشتن دیگری یا نادیده گرفتن احساسات‌ بقیه است. دکتر سکز می‌گوید: تمرین کنید در مواقعی که باهم اختلاف‌نظر دارید، به‌جای آن‌که از فرد مقابل انتقاد کنید، با جملات : “من نیاز دارم یا “من حالم به‌تر می‌شود اگر” حرف‌تان را شروع کنید.

خواب مرتب و به‌ اندازه را فراموش نکنید.

بیش‌تر از میلیون‌ها نفر از خانه کار می‌کنند، در فضایی کوچک. دکتر سکز پیشنهاد می‌کند حتی‌الامکان از تختخواب کار نکنید، برای این‌که در تخت ماندن و کار کردن شباهت روز و شب شما رو بیش‌تر می‌کند، که این می‌تواند عاملی برای مریضی بی‌خوابی باشد. همچنین، تلفن خود را بیرون اتاق بگذارید و تمام وسایل الکترونیکی خود را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید.

زمان مشخصی را برای نگران و مضطرب بودن تعیین کنید.

دکتر لاکشمین توصیه می‌کند مرزهایی برای میزان دنبال کردن اخبار و ترس‌های خود ایجاد کنید. می‌توانید به‌ خودتان بگویید: من فقط روزی دو بار اخبار می‌خوانم، و با استفاده از تایمر زمان محدودی خبر بخوانید. خواندن و بررسی اخبار بدون برنامه، دنبال کردن خبرهای کوتاه که گاهی  منبع موثقی ندارند، باعث اضطراب و نگرانی بیش‌تر می‌شود. هم‌چنین شما می‌توانید روزانه نیم ساعت “زمان نگرانی” برای خودت تعیین کنید. دکتر لاکشمین می‌گوید: اگر در ساعتی که زمان نگرانی شما نبود مضطرب شدید، آن‌ها را روی برگه‌ای یادداشت کنید تا از سرتان خارج شوند.  “دانستن این‌که موقع مشخصی برای نگرانی دارم باعث می‌شود در طول روز اضطراب کم‌تری داشته باشم.”

رعایت فاصله اجتماعی به این معنا نیست که شما روابط اجتماعی خود را قطع کنید.

حتی اگر برای مدتی در قرنطینه هستید، شما هم‌چنان می‌توانید از طریق تماس تصویری با دوستان‌تان در تماس باشید. دکتر لاکشمین توصیه می‌کند زمان مشخصی برای صحبت کردن در نظر بگیرید، یا حتی انجام یک فعالیت در زمان مشخص، مانند تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه‌تان بعد از خوابیدن بچه‌ها.

تا جایی که می‌توانید به بقیه کمک کنید.

دکتر لاکشمین می‌گوید: حتی سالم‌ترین و ثروتمندترین افراد میان ما، می‌توانند با فعال بودن اضطراب خود را کاهش دهند. اگر شما می‌توانید کارگر تمیزکار برای خانه‌تان داشته باشید، حقوق آن‌ها را بدهید حتی زمانی که نمی‌توانند سرکار بیایند، یا می‌توانید داوطلب کمک به همسایه‌تان که ممکن است نتواند برای خرید مواد غذایی برود، بشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *