علم بخشندگی

منبع نیویورک‌تایمز 

یکی از موضوعاتی که در سال‌های اخیر در موردش تحقیقات زیادی شده است اثرات بخشنده بودن بر زندگی افراد است. بخشنده بودن نه تنها به دیگران کمک می‌کند، بلکه برای خود فرد بخشنده اثرات بسیار مثبتی دارد. متن زیر در مورد دانش بخشندگی را از نیویورک‌تایمز ترجمه کرده‌ایم.

در زمانی که بیشتر ما به میزان زیادی نگران هستیم، علم یک راه راحت و موثر برای تقویت سلامت احساسی ما دارد.
برای کمک کردن به خودتان، به دیگران کمک کنید.
تحقیقات زیادی در مورد مقاومت، که توانایی ما برای بازگشت به زندگی عادی بعد از اتفاقات ناگوار است، نشان داده که احساس هدفمند بودن، و حمایت از دیگران، اثر بسیار مثبتی روی احساس سلامت ما دارد.

دکتر ادم گرنت، استاد روانشناسی سازمانی در دانشگاه وارتان و نویسنده کتاب “بخشنده بودن: راهی انقلابی برای موفقیت” می‌گوید: “شواهد زیادی وجود دارد که یکی از بهترین داروها برای اضطراب بخشنده بودن است. یکی از بزرگ‌ترین چیزها در مورد کمک کردن به دیگران این است که لازم نیست خیلی هزینه‌ای داشته باشد یا حتی ممکن است مجانی باشد، و در نهایت به نفع شخص کمک‌دهنده است.”

وقتی به دیگران کمک می‌کنیم، جسم و روان ما به روش‌های مختلف سود می‌برند. بعضی از تحقیقات علمی روی “حال خوش کمک‌کننده‌” تاکید کرده‌اند‌. مطالعات نشان داده‌اند که کارهای داوطلبی، کمک مالی دادن یا حتی فقط فکر کردن به کمک مالی دادن می‌تواند مواد شیمیایی را در مغز آزاد کند که احساس خوشی به شخص می‌‌دهند و آن قسمتی از مغز که با شادی‌هایی مثل رابطه جنسی یا غذا فعال می‌شوند را تحریک کند.

 یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زمان حال حمایت دیگران با حفظ فاصله است. قوانینی که ما را مجبور می‌کنند تا در زمان همه‌گیری جهانی از هم دور باشیم باعث می‌شوند تا نتوانیم از راه‌های سنتی همیشگی به دیگران کمک کنیم. خبر خوب این است که آن کمک‌ کردن‌هایی که به کمک‌کننده و کمک‌گیرنده سود می‌رساند می‌تواند به روش‌های مختلف انجام شود. مثل کمک مالی یا زمانی به یک حرکت خیریه یا حتی حرکتی به سادگی یک تماس تلفنی، کمک فکری دادن یا گوش دادن به مشکلات دیگری باشد.

تحقیقات نشان داده کمک فکری دادن بیشتر از آن‌ که به “گیرنده” کمک کند به فرد “دهنده کمک فکری” سود می‌رساند. در یک سری تحقیقات روی ۲۲۷۴ نفر، محققان دانشگاه شیکاگو و دانشگاه پنسیلوانیا، دریافتند که دانش‌آموزانی که بعد از مدرسه به دانش‌آموزان کوچک‌‌تر کمک درسی می‌دادند، زمان بیشتری روی تکالیف خود وقت می‌گذاشتند. افراد با اضافه وزنی که به دیگران در مورد از دست دادن وزن کمک می‌کردند بیشتر برای از دست دادن وزن انگیزه داشتند.

دکتر گرنت می‌گوید ما بیشتر وقت‌ها به دیگران بهتر نصیحت و کمک فکری می‌کنیم تا به خودمان: “یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که به کسی که مشکل مشابهی دارد زنگ بزنید و با او در مورد مشکلش حرف بزنید. وقتی با دیگران در مورد مشکلاتشان حرف می‌زنید، دید و راه‌حل عاقلانه‌تری به مشکل خود پیدا می‌کنید.”

احساس مسولیت داشتن در مقابل دیگران هم می‌تواند کمک بزرگی در روبرو شدن با چالش‌‌های بزرگ زندگی باشد. دکتر امیلی گرین‌فیلد، استاد دانشگاه راتگرز، مفهومی به نام “احساس کار واجب بودن” را بررسی کرده که از مردم می‌پرسد چقدر احساس می‌کنند که کمک مالی به دوستی که نیاز دارد کار واجبی برای آن‌هاست حتی اگر به معنی زیر بار قرض رفتن برای خود آن‌ها باشد؟ دکتر گرینفیلد نتایج آماری به دست آمده از ۸۴۹ شرکت‌کننده در یک آزمایش طولانی مدت را بررسی کرد که سوالاتی مربوط به “احساس کار واجب بودن” و همین طور سوالات سلامتی مثل مشکلاتی شبیه به بلند کردن خرید خونه یا راه رفتن در کوچه را شامل می‌شود.

در این تحقیق معلوم شد افرادی که “احساس کار واجب بودن” بالاتری داشتند، یعنی افرادی که برای دیگران از خود‌گذشتگی بیشتری داشتند، با مشکلات زندگی خود راحت‌تر کنار می‌آیند.

 دکتر گرین‌فیلد می‌گوید “این نتایج با این نظریه که کمک کردن به دیگران نقش حفاظتی برای فرد دارد هماهنگ است و به خصوص برای سلامتی و تندرستی در زمان مواجهه با مشکلات بزرگ زندگی اهمیت دارد.”

او خاطرنشان کرد که مراقبت و توجه به دیگران به ما کمک می‌کند تا احساسات خود را تنظیم کنیم و حس کنترل به ما می‌دهد.”وقتی ما به دوستی توصیه می‌کنیم که این دوری اجتماعی موقتی است، و به زودی می‌گذرد، در واقع داریم به خود یادآوری می‌کنیم و احساسات خود را تنظیم می‌کنیم.”

مطالعات مختلفی پیشنهاد می‌کنند که حمایت از دیگران بدن ما را در برابر آثار مخرب نگرانی و استرس محافظت می‌کند. یک مطالعه پنج ساله روی ۸۴۶ نفر در دیترویت آمریکا نشان داد که اتفاقات نگران‌کننده اثر مخرب‌تری روی افرادی که کمتر به دیگران کمک می‌کنند می‌گذارد، در حالی که کمک کردن به دیگران به نظر می‌رسد آثار مخرب فیزیکی این تجربیات استرس‌آور را پاک می‌کند.

دکتر استیون ساوثویک، استاد بازنشسته دانشگاه ییل، می‌گوید “حتی کارهای کوچک مهمند. شاید به این دلیل که باعث می‌شود از خود‌خوری بیرون بیاییم، و معنی و مفهومی در چیزی بیشتر از خود پیدا کنیم.”

مطالعات نشان داده که داشتن یک حس قوی هدفمند بودن ما را از استرس در کوتاه مدت حفظ می‌کند و در بلندمدت سلامت بهتر و شانس پایین‌تر  به مرگ در سن پایین و حتی اوضاع اقتصادی بهتر به همراه دارد. محققین می‌گویند پیدا کردن هدف و معنی در دوران انزوای اجتماعی به خصوص برای دانش‌آموزان دبیرستانی یا دانشجویان مهم است، آن‌ها در آستانه کشف هدف خود در زندگی با این بحران کرونا مواجهه شده‌اند که فارغ‌اتحصیل شدن، کارهای تابستانی و آینده کاری آن‌ها را به خطر انداخته است.

پاتریک هیل، استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن، می‌گوید “هدف شما می‌تواند کمک کردن به افراد نیازمند باشد، ولی لازم نیست بخواهید مشکلات بزرگی مثل ساختار اجتماعی را تغییر دهید. می‌تواند کمک به همسایه باشد و یا خرید خانه برای کسی. اگر هدف شما کمک به افراد نیازمند باشد، همیشه راهی برای انجامش وجود دارد، حتی اگر این راه متفاوت از آن‌ چیزی باشد که به آن عادت دارید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *