آیا می‌توانم سیستم ایمنی خود را تقویت کنم؟

اصل مقاله را می‌توانید از اینجا بخوانید.

ترس از کرونا باعث جستجوهای آنلاین و اطلاعات نادرست در مورد چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن، شده است. در اینجا می‌گوییم کدام روش‌ها موثر هستند و کدام‌ها موثر نیستند.

با افزایش نگرانی‌ها در مورد ویروس کرونا، جستجوی آنلاین به دنبال راه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن افزایش یافته است. آیا غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد؟ آیا ویتامین‌ها کمک می کنند؟

سیستم ایمنی بدن یک شبکه پیچیده از سلول‌ها، اندام‌ها و بافت‌هایی است که به طور هم‌زمان برای محافظت از بدن در برابر عفونت کار می‌کنند. گرچه ژنتیک در آن نقش دارد، اما مطالعات روی دوقلوها نشان می‌دهد که قدرت سیستم ایمنی بدن ما تا حد زیادی غیرقابل پیش‌بینی است. میکروب‌هایی که بیش از یک عمر در معرض آنها قرار گرفته‌ایم و هم‌چنین عواملی مانند سبک زندگی، استرس، خواب، رژیم و ورزش همه در تقویت پاسخ ایمنی بدن ما نقش دارند.

در حقیقت هیچ قرص جادویی یا مواد غذایی خاصی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت از شما در مقابل کرونا وجود ندارد. اما روش‌های واقعی وجود دارد که می‌توانید از خود مراقبت کنید و به سیستم ایمنی بدن این شانس را بدهید که به درستی در مقابل بیماری‌های تنفسی تقویت شود.

استرس خود را پایین بیاورید. نگرانی در مورد کرونا، اقتصاد و اختلال در زندگی باعث افزایش سطح استرس ما شده است، استرس خود می‌تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی کند.

در یک سری مطالعات انجام شده در دانشگاه کارنگی ملون، داوطلبان در معرض ویروس سرماخوردگی (با استفاده از قطره بینی) قرار گرفتند و سپس برای مشاهده قرنطینه شدند. محققان دریافتند افرادی که استرس کمتری در زندگی خود داشتند، کمتر در معرض علائم سرماخوردگی قرار گرفتند. سلسله مطالعات دیگر در دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که درگیری زناشویی سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در یک سلسله مطالعات ، محققان زخم‌های کوچکی را به بازوی داوطلبان ایجاد کردند و سپس از زوجین خواستند تا در مورد موضوعات دلپذیر و استرس‌زا بحث کنند. هنگامی که زوجین بحث و جدل  می‌کردند، زخم‌های آنها به طور متوسط ​​یک روز دیرتر بهبود می‌یافت تا زمانی که صحبت‌های لذت‌بخش داشتند. در این بین، زوج‌هایی که خصومت بسیار بالایی داشتند، زخم‌هایشان دو روز بیشتر طول کشید تا بهبود یابد.

نتیجه نهایی: بدن شما در شرایطی که تحت فشارهای روحی قرار نگرفته است، در مقابله با بیماری و بهبود زخم‌ها بهتر عمل می‌کند. تکنیک‌های یادگیری برای مدیریت استرس، مانند مدیتیشن، تنفس کنترل شده یا صحبت با یک درمانگر راه‌هایی برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن است.

عادات خواب خود را بهبود بخشید. یک سیستم ایمنی سالم می‌تواند با عفونت مقابله کند. سیستم ایمنی با کمبود خواب درست کار نمی‌کند. در یک مطالعه شگفت‌انگیز ، ۱۶۴ زن و مرد در معرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفتند، همه بیمار نشدند. محققان دریافتند که افراد با خواب‌های کوتاه – کسانی که به‌طور منظم کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابیدند، ۴.۲ برابر بیشتر از افرادی که بیش‌تر از هفت ساعت می‌خوابیدند، دچار سرماخوردگی شدند. وقتی فرد کمتر از پنج ساعت در شب می‌خوابید، خطر حتی بیشتر بود.

نتیجه نهایی: تمرکز بر روی عادت‌های خواب بهتر، روش خوبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. خواب شبانه باید شش تا هفت ساعت باشد. برنامه منظم برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید. از تماشای صفحه نمایش، غذا خوردن و ورزش کردن درست قبل از خواب خودداری کنید.

سطح ویتامین D خود را بررسی کنید: به نظرمی‌رسد مطالعات در مورد ارتباط بین ویتامین D و سلامت سیستم ایمنی کامل نیست، اما برخی تحقیقات معتبر نشان می‌دهند که میزان ویتامین D -و مصرف مکمل ویتامین D- می‌تواند به مقاومت بدن شما در مقابله با بیماری‌های تنفسی کمک کند. در یک مطالعه از ۱۰۷ بیمار مسن، برخی از بیماران مقدار زیادی ویتامین D مصرف کردند، در حالی‌که به دیگران دوزهای استاندارد داده شد. محققان پس از گذشت یک سال، دریافتند که افرادی که در گروه با دوز بالا قرار دارشتند، در طول یک‌ سال ۴۰درصد کمتر به عفونت‌های تنفسی در مقایسه با افراد دارای دوز استاندارد مبتلا شدند. تجزیه و تحلیل جدیدتر از ۲۵ کار آزمایشگاهی کنترل شده از ۱۱۰۰۰ بیمار، اثر محافظتی مکمل ویتامین D را در برابر عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی نشان داد. داده‌ها قطعی نیستند، و در برخی از مطالعات ویتامین D مفید شناخته نشده است.

چرا ویتامین D خطر بیماری تنفسی را کاهش می‌دهد؟ بدن ما برای تولید پروتئین‌های ضدمیکروبی که ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، به ویتامین D کافی نیاز دارند. دکتر ادیت گیند، استاد طب اورژانس در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: “اگر شما ویتامین D کافی در گردش خون ندارید، در تولید این پروتئین‌ها ضعیف‌تر و مستعد ابتلا به عفونت هستید.” “این پروتئین ها به ویژه در دستگاه تنفسی فعال هستند.”

توجه به این نکته مهم است که هیچ توصیه بالینی برای مصرف ویتامین D برای سلامتی ایمنی وجود ندارد، اگرچه توصیه استاندارد برای سلامت استخوان برای ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی در روز است. (این میزان در بیشتر مولتی ویتامین‌ها یافت می شود.) در بررسی بیماری تنفسی و ویتامین D، میزان مصرف آن معادل روزانه ۳۳۳۰ واحد بین‌المللی بود.

ویتامین D را می‌توان در ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل‌آلا، و در شیر یا غذاهای غنی شده با ویتامین D یافت. به طور کلی، میزان ویتامین D ما تحت تأثیر قرار گرفتن در معرض آفتاب، رنگ پوست و عرض جغرافیایی قرار دارد – افرادی که در مناطق شمالی زندگی می‌کنند در زمستان کمتر در معرض آفتاب قرار دارند و به طور معمول از ویتامین D کمتری برخوردار هستند. برای بررسی میزان ویتامین D به آزمایش خون نیاز است. کمتر از ۲۰ نانوگرم در میلی‌لیتر کمبود در نظر گرفته می شود. بالاتر از ۳۰ مطلوب است.

نکته پایانی: اگر نگران سلامتی ایمنی هستید، توصیه می‌شود سطح ویتامین D شما بررسی شود و درمورد مصرف مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

از مصرف زیاد الکل خودداری کنید. مطالعات بی‌شماری ارتباط مستقیم بین مصرف بیش از حد الکل و عملکرد سیستم ایمنی را پیدا کرده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیش از حد الکل می‌نوشند مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی و ذات‌الریه هستند و کندتر از عفونت و زخم‌ها بهبود می‌یابند. الکل تعداد میکروب‌های موجود در میکروبیوم روده را تغییر می‌دهد، اجتماع میکروارگانیسم‌هایی که روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند. الکل بیش از حد می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند، و سیستم ایمنی مخاطی را مختل کند، که برای کمک به بدن در شناخت عوامل بیماری‌زا و مبارزه با عفونت ضروری است. و فقط نوشیدن مزمن نیست که آسیب می‌رساند. نوشیدن تفننی هم می‌تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند.

نکته پایانی: یک کوکتل یا لیوان شراب در زمان خانه ماندن برای کرونا مشکلی ندارد، اما از نوشیدن زیاد خودداری کنید. دستورالعمل‌های فعلی رژیم غذایی ایالات متحده برای آمریکایی ها توصیه می کند که الکل فقط در حد اعتدال مصرف شود – حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای آقایان.

رژیم عذایی متعادل داشته باشید، ورزش کنید و از مکمل‌های غیرمجاز استفاده نکنید. یک رژیم غذایی سالم و ورزش برای حفظ سیستم ایمنی قوی بسیار مهم است. با این حال، هیچ ماده غذایی یا داروی طبیعی ثابت نشده است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند یا بیماری را رفع کند. جالب اینجاست که این مانع از ایجاد ادعاهای جالب مردم نشده است. دستورالعمل‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی ادعا می‌کند آب جوشانده سیر کمک می‌کند. سایر غذاهای رایج که به دلیل خاصیت تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: زنجبیل، مرکبات، زردچوبه، روغن پونه کوهی و آب قلم. مطالعات کوچک وجود دارد که حاکی از فواید برخی از این غذاها است. اما شواهد محکمی در این زمینه وجود ندارد. به عنوان مثال، ادعای مایع مغز استخوان توسط مطالعه ای در سال ۲۰۰۰ منتشر شده است که نشان می‌دهد خوردن سوپ مرغ به نظر می‌رسد علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش می‌دهد. تعدادی از مطالعات کوچک نشان داده‌اند که سیر ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند. ادعا می‌شود که محصولات نوعی توت (Olderberry) می‌توانند از ابتلا به بیماری ویروسی جلوگیری کنند، این موضوع در رسانه‌های اجتماعی دور برداشته است، اما شواهدی برای آن موجود نیست.

مکمل‌های روی هم یک داروی محبوب برای مقابله با سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که باعث کاهش سرماخوردگی در حدود یک روز می‌شود و ممکن است تعداد عفونت‌های تنفسی فوقانی را در کودکان کاهش دهد. اما داده‌ها روشن نیستند. مشخص نیست اگر در حال حاضر به میزان کافی روی از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید، مصرف یک مکمل می‌تواند به شما کمک کند یا نه. مکمل‌های روی می‌تواند باعث حالت تهوع هم بشوند.

دکتر کریستینا وودز، اپیدمیولوژیست و مدیر پزشکی پیش‌گیری از عفونت در بیمارستان مونت ساینا می‌گوید: “محصولات زیادی وجود دارند که جار زده می‌شود سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند، اما فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از این‌ها از نظر پزشکی به اثبات رسیده باشند.” “افرادی هستند که برای جلب مشتری می گویند من بعد از اینکه فلان کار را کردم، احساس خوبی کردم. ممکن است این درست  هم باشد، اما هیچ علمی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *