فیلم – وقتی هری سالی را دید….

فیلم کمدی رمانتیک «وقتی‌ هری سالی را دید…» ساخت ۱۹۸۹،  داستان هری (با بازی بیلی کریستال) و سالی (با بازی‌ مگ رایان) در یک بازه‌ی زمانی‌ ۱۱ ساله است. هری و سالی اولین بار یعد از تمام کردن دانشگاه هم‌دیگر را می‌بینند، و با ماشین مسیر شیکاگو به نیویورک  را به نوبت  رانندگی می‌کنند تا در نیویورک آینده‌ی کاری خود  را بسازند. بعد از رسیدن به نیویورک، هر کدام راه خود را می‌روند، تا چند سال بعد اتفاقی‌ هم‌دیگر را ببینند. فیلم بر اساس کتابی‌ نوشته نورا افرن ساخته شده است. خیلی‌ از منتقدین به شباهت‌های زیاد این فیلم با فیلم معروف «آنی هال» ساخته وودی آلن اشاره کرده‌اند. راجر ایبرت، یکی‌ از معروف‌ترین منتقدین سینمایی، به این شباهت اشاره می‌کند: «…فیلم در مورد دو نفر است که انگار در یکی‌ از فیلم‌های وودی آلن هستند البته اگر به این اندازه پرانرژی نبودند…». واکنش عمومی به فیلم در زمان پخش و در طول ۲۵ سال گذشته بسیار مثبت بوده تا جایی که این فیلم از محبوب‌ترین فیلم‌های کمدی رمانتیک هالیوود است. خیلی از جمله‌ها و صحنه‌های فیلم در طول ۲۵ سال گذشته جزیی از فرهنگ عمومی امریکای شمالی شده‌اند.

2مکالمه‌ی بین سالی و هری در مسیر شیکاگو به نیویورک در مورد محدوده دوستی دو نفر از جنس مخالف وقتی کشش جنسی بین آن‌ها وجود دارد، یکی از بحث‌انگیزترین موضوعات روابط بین زنان و مردان است. دید هری، «هیچ مردی نمی‌تونه با زنی‌ که به نظرش جذابه دوست باقی‌ بمونه، برای این‌ که همیشه می‌خواد با اون زن بخوابه»، باعث می‌شود هری و سالی بعد از رسیدن به نیویورک برای پنج سال از هم بی‌خبر بمانند، «پس به نظر میرسه ما نمیتونیم دوست باشیم»، تا چند سال بعد که اتفاقی‌ هم‌دیگر را در فرودگاه می‌بینند. سال‌ها بعد وقتی هری سالی را به یک شام دوستانه دعوت ‌می‌کند، سالی نظر قبلی هری را یاد آوری می‌کند. هری اول نظرش رو نفی می‌کند، ولی‌ بعد از یک مونولوگ طولانی به این نتیجه می‌رسد که «زن و مرد نمی‌توانند دوست باشند». هر چند دوستی هری و سالی ادامه پیدا می‌کند و هر دو از ترس به خطر انداختن  رابطه دوستی از عاشقانه‌ کردن  رابطه دوری می‌کنند. وقتی‌ دوست هری اعتراض می‌کند که چرا با سالی رابطه عاشقانه ندارد جواب می‌دهد: «ببین باید به من افتخار کنی‌، تا حالا سابقه نداشته با زنی‌ رابطه داشته باشم که هم‌خوابگی توش نباشه».

یکی از معروف‌ترین صحنه‌های فیلم، و تاریخ سینمای کمدی رمانتیک، صحنه اغذیه‌فروشی کتز است. هری و سالی در حال خوردن غذا هستند که بحث ارگاسم دروغی پیش می‌آید. هری ادعا می کند که می‌تواند ارگاسم واقعی  را از ارگاسم دروغی تشخیص بدهد. سالی برای این که ثابت کند تصور هری اشتباه است، میان نگاه بهت‌زده هری و بقیه آدم‌های حاضر در رستوران یک ارگاسم دروغی را همان جا پشت میز نشان می دهد. وقتی نمایشش تمام می‌شود ساندویچ را برمی‌دارد و با لبخند به هری بهت‌زده نگاه «دیدی گفتم» می‌کند. در پیش‌زمینه خانم میان‌سال میز کناری سفارش غذایش را عوض می‌کند «من از اون می‌خوام که اون خانوم داره» که به یکی از به یادماندنی‌ترین جمله‌های فیلم تبدیل ‌می‌شود. هنوز بعد از ۲۵ سال بالای میز رستورانی که این صحنه در آن فیلم‌برداری شده نوشته «جایی که هری سالی را دید… امیدواریم شما چیزی  را داشته باشید که او داشت».

 فیلم «وقتی هری سالی را دید…» یکی از محبوب‌ترین فیلم های کمدی رمانتیک است که بعد از ربع قرن هنوز طرفداران زیادی دارد. در فهرست بهترین ده فیلم کمدی رمانتیک بنیاد فیلم آمریکا درسال ۲۰۰۸ این فیلم در رده ششم قرار گرفت. در دورانی که به نظر خیلی‌ها ژانر رمانتیک کمدی در حال احتضار است این فیلم هم‌چنان به  زندگی ادامه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *