ورزش هفت‌دقیقه‌ای

این ستون در شماره دوازدهم می ۲۰۱۳ در مجله نیویورک تایمز چاپ شده است.

علم ورزش بسیار جالب و از نظر فکری چیز بسیار جذابی است. اما گاهی وقت‌ها فقط می‌خواهیم کسی ما را راهنمایی کند تا  تازه‌ترین یافته‌های این علم را به عمل تبدیل کنیم.

مقاله‌ای که در شماره مه-ژوین مجله “امریکن کالج آو اسپرتز مدیسنز هلت فیتنس” چاپ شده همین کار را می‌کند. با ۱۲ حرکت که فقط احتیاج به وزن بدن، یک صندلی و یک دیوار دارند،  آخرین دستورات برای ورزش با شدت بالا را دارد. ورزش با شدت بالایی که  یک دور دویدن ‌طولانی و وزنه زدن را به هفت دقیقه‌ی به طور پیوسته ناخوشایند تقلیل می‌دهد – با توضیح علمی.

یکی از نوسندگان این مقاله، کریس جردن مدیر موسسه فیزیولوژی ورزشی “هیومن پرفرمنس” در ارلاندو،  می گوید: ” شواهد زیادی وجود دارد که ورزش با شدت بالا در بازه های زمانی کوتاه بسیاری از فواید ورزش های طولانی استقامت را دارد با  این  تفاوت که زمان کم‌تری لازم دارد. “

تحقیقات دانشمندان در دانشگاه مک مستر در همیلتون در استان انتاریو کانادا، و دیگر موسسات علمی نشان می دهد که تغییرات مولکولی که حتی چند دقیقه ورزش سنگین، که نزدیک به بیشترین میزان تحمل شخص باشد، در ماهیچه ها به وجود می آورد برابر ساعت ها دویدن یا دوچرخه سواری است.

البته در هر ورزش بازه‌ای، بازه‌های بسیار سخت ورزشی باید با بازه‌های کوتاه استراحت همراه باشند. در برنامه جردن و همکارانش بازه استراحت بین هر دو حرکت ورزشی ده  ثانیه است. ولی حتی مهم تر این که هر حرکت ورزشی برای قسمت بالای بدن با حرکتی برای قسمت پایین بدن دنبال می‌شود و برعکس. ترتیب حرکت‌ها باعث می شود که ماهیچه‌های هرقسمت به قولی بتوانند در زمانی که حرکت قسمت دیگر انجام می شود  نفس بگیرند و همین ترتیب حرکت‌ها را مهم می کند.

ورزش هفت دقیقه‌ای
ورزش هفت دقیقه‌ای

هر کدام از این حرکت‌های ورزشی باید به مدت سی ثانیه پشت سرهم و سریع  انجام شوند، طوری که در مدت انجام دادن حرکت میزان شدت و سختی که شخص احساس می‌کند ۸ از ۱۰ باشد. دکتر جردن می گوید در یک کلمه این ۷ دقیقه باید ناخوش‌آیند باشند. قسمت خوب ماجرا این که بعد از هفت دقیقه ورزش شما تمام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *