بخش اول-روزه تناوبی برای تازه کارها

روزه تناوبی برای تازه کارها
Intermittent fasting

Dr.Jason Fung

ترجمه:مریم نقاشان

از این مدل روزه با عنوان راز دیرینه و کهن سلامتی یاد می‌شود . دیرینه ‌و کهن از این جهت که در طول تاریخ بشریت بارها مورد امتحان قرار گرفته و رازگونه‌گیش هم اشاره دارد به این رفتار و شیوه زندگانی‌ای اثر بخش، که عملا بدست فراموشی سپرده شده است
این روزها میبینیم که روزبروز به تعداد افرادی که علاقمند به تجربه مجدد این روش هستند افزوده می‌شود . از منافع این روش روزه می‌توان به کاهش وزن ، بهبود و درمان کامل دیابت نوع ۲ ، افزایش سطح انرژی در طول روز ، کنترل و تنظیم انسولین و فعال کردن ترشح هورمون رشد اشاره کرد .
در این مدل روزه داری، شما می‌توانید روزه خود را در هر ساعتی که برایتان کارآمدتر است آغاز کرده و در هر ساعتی با اراده و میل خود پایان دهید . این روزه بازه استاندارد مشخص و سفت و سختی نداشته و تنها مشخصه ایی که باید در آن رعایت شود غذا نخوردن است . به عنوان مثال روزه شما ممکن است از اتمام وعده شام امشب شما آغاز و تا صبحانه روز بعد ادامه یابد . زمان تقریبی که برای این روزه درنظر گرفته شده بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت می‌باشد .
شاید یکی از دلایل نامگذاری وعده صبحانه ، همین شیوه قدیمی رایج در زمینه تغذیه در اعصار گذشته بوده است .

شکستن روزه -> break fast
روزه گرفتن به سادگی باعث می‌شود تا بدن در بازه چربی سوزی قرار گرفته و از چربی های ذخیره شده در بدن به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده کند . وقتی غذا میخوریم بخشی از انرژی آن در بدن برای استفاده های آتی ذخیره میگردد. هورمون اصلی که به بدن کمک می‌کند تا انرژی مازاد را در بدن ذخیره نماید ، انسولین می‌باشد .

غذا میخورید —> سطح انسولین در خون بالا می‌رود ——> قند در کبد ذخیره و تبدیل به چربی میگردد
در حالت روزه برعکس این سیکل اتفاق میافتد

سطح انسولین خون پس از غذا خوردن بالا می‌رود و از طریق به بدن کمک مینماید تا به دو شیوه متفاوت این انرژی موجود در غذا را در بدن ذخیره نماید
قند به زنجیره طویلی بنام گلیکوژن تبدیل گردیده و در کبد ذخیره می‌شود و از آنجاییکه ظرفیت ذخیره قند در کبد بسیار محدود است ، گلوکز اضافی به چربی تبدیل و در بخش محدود و مخصوص چربی در کبد ، ذخیره میگردد. از آنجاییکه بخش ذخیره چربی کبد هم بسیار محدود است ، مازاد چربی ساخته شده توسط کبد از آن خارج و در سایر ارگان‌ها و اعضا بدن ذخیره میگردد.
پروسه تبدیل قند به چربی ، مرحله بسیار پیچیده ایی است ولی در عین حال این امر باعث نمی‌شود که بدن محدودیتی در جهت تولید آن احساس کند ، درنتیجه تا زمانیکه به بدن انرژی مازاد بر آنچه برای فعالیتهای ارادی و غیرارادی نیازمند است وارد کنید ، چربی در جای جای بدن ذخیره میگردد.
پس دو بخش مکمل جهت ذخیره انرژی در بدن وجود دارد ، یکی با قابلیت دسترسی و استفاده ساده اما ظرفیت محدود جهت ذخیره شدن (گلیکوژن) و دیگری با ویژگی سخت در دسترس و مورد استفاده قرار گرفتن اما با ظرفیت نامحدود جهت ذخیره شدن در بدن
وقتی روزه میگیریم ، سطح انسولین بدن کاهش پیدا می‌کند و این پیام به بدن مخابره می‌شود که با توجه به اینکه غذایی دردسترس نیست که از آن برای انرژی مورد نیاز استفاده کنی ، پس شروع کن به سوزاندن انرژی های ذخیره شده در بدن . در اینجا سطح گلوکز خون هم افت کرده و این پیام را به کبد میرساند که قند گلیکوژن محدود و ذخیره شده که اتفاقا دسترسی به آن آسان‌تر هم هست را بسوزاند تا انرژی مورد نیاز بدن تامین گردد.این پروسه می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن را برای ۲۴ تا ۳۶ ساعت تامین نماید .بعد از این بازه زمانی بدن برای تامین انرژی بیش‌تر شروع می‌کند به سوزاندن چربی های ذخیره شده‌

پس بدن تنها در دو حالت تغذیه و بالا بودن سطح انسولین یا روزه و حالت پایین بودن انسولین قرار دارد .چنانچه تعادل مناسبی بین این دو وجود داشته باشد ، اضافه وزنی نیز بوجود نخواهد آمد. اگر شما بی وقفه در حال خوردن باشید بدن زمان مناسبی را در اختیار نخواهد داشت تا از چربی های ذخیره شده در خود برای کسب انرژی استفاده کند ، به عبارتی کلیه انرژی مورد نیاز خود را تنها از طریق غذاهایی که بی وقفه به بدن وارد میکنید بدست آورده و چربی های موجود در بدن کما فی السابق در اماکن ذخیره شده دست نخورده باقی خواهند ماند .

مزایای این شیوه روزه گرفتن

یک-افزایش تمرکز ذهنی و کارایی مغز
دوم -کاهش وزن و درصد چربی بدن
سوم-کاهش سطح قند خون و میزان انسولین
چهارم-بهبود دیابت نوع ۲
پنجم – افزایش سطح انرژی در طول روز
ششم-بهبود سیستم چربی سوزی بدن
هفتم -افزایش ترشح هورمون رشد
هشتم-کاهش سطح کلسترول خون
نهم-جلوگیری از ابتلا به بیماری‌آلزایمر
دهم-افزایش نسبی طول عمر
یازدهم-فعال سازی سیستم پاکسازی سلولی در سراسر بدن و کلیه اعضا
دوازدهم- کاهش التهاب و تورم بدن

منبع:

Moore, Jimmy, and Jason Fung. The Complete Guide to Fasting: Heal Your Body Through Intermittent, Alternate-Day, and Extended Fasting. Simon and Schuster, 2016.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *